Forum www.europeistykauniwroc.fora.pl Strona Główna

Forum www.europeistykauniwroc.fora.pl Strona Główna -> Semestr I / ĆWICZENIA PAN KALICKI

JAK PRZEPROWADZIC BADANIE STATYSTYCZNE

  Autor    Temat Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu
Ania :)




Dołączył: 11 Sty 2011
Posty: 17
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

JAK PRZEPROWADZIC BADANIE STATYSTYCZNE    

Statystyka jest nauką zajmującą się zbieraniem, prezentacją oraz analizą danych liczbowych opisujących zjawiska masowe. Głównym zadaniem statystyki jest odnalezienie prawidłowości w zjawiskach, które można ustalić poprzez przeprowadzenie badań tych zjawisk. Prawidłowe badanie przebiega według określonych etapów.
Etap I – programowanie badania
Pierwszym etapem jest programowanie badania, czyli rozpisanie koncepcji badania statystycznego. Zawiera się w niej określenie celów badania, przedmiotu badania, zakresu badania oraz wyboru metod jakimi będzie przeprowadzone badanie.
• Cele badania dzielą się na ogólne i cząstkowe, przy czym cele cząstkowe są podporządkowane celowi ogólnemu. Cel powinien być jasno sformułowany. Często badanie może być podstawą stworzenia więcej niż jednego celu.
Przykładem celu badania może być badanie jakości obsługi klienta. Tego typu badanie przeprowadza się na podstawie przygotowanej ankiety, gdzie klient odpowiada na pytania dotyczące obsługi. Celem badania jest określenie poziomu zadowolenia klienta.
Realizacja konkretnego celu wymaga za każdym razem określenia przedmiotu badania. Przedmiotem badania statystycznego jest zbiorowość statystyczna, w której skład mogą wchodzić osoby, rzeczy lub zdarzenia. Zbiorowość statystyczną należy określić pod względem rzeczowym, przestrzennym i czasowym.
• Zakres badania statystycznego jest podporządkowany celowi służącemu badaniu. Cel badania decyduje za pomocą jakich cech będziemy opisywać jednostki statystyczne. Cechy zmienne przesądzają o zakresie badania. Są to właściwości, którymi poszczególne jednostki statystyczne różnią się od siebie. Cechy zmienne można podzielić według kryterium możliwości ich pomiaru na cechy jakościowe oraz cechy ilościowe.
• Wybór metod badawczych zależy od celu badania oraz od charakteru badanej zbiorowości. Wyróżniamy badania pełne, gdy przedmiotem obserwacji jest każda jednostka badanej zbiorowości oraz badania częściowe – wówczas wybieramy bądź losujemy jednostki do badania. Badania pełne i częściowe mogą być ciągłe, okresowe lub doraźne.
Między badaniami częściowymi wyróżniamy badania reprezentacyjne, monograficzne i ankietowe. Badanie reprezentacyjne polega na losowym pobraniu jednostki do badania, czyli próby, reprezentującej całą zbiorowość. Badaniem monograficznym nazywamy obszerny opis wybranej jednostki.
Świadomie wybrana do badania jednostka jest warta dokładnej oceny, ze względu na swoją typowość bądź nietypowość. Badanie ankietowe stosujemy gdy chcemy poznać opinię wybranych osób o interesujących nas faktach. W statystyce badanie ankietowe spełnia rolę pomocniczą, gdyż udział w badaniu jest zazwyczaj dobrowolny.
Etap II – obserwacja statystyczna
Drugim etapem badania statystycznego jest obserwacja statystyczna, czyli gromadzenie informacji o poszczególnych jednostkach. W zależności od źródła zbieranych informacji wyróżniamy materiał pierwotny i wtórny informacji. Materiał pierwotny jest rezultatem zaplanowanych specjalnie do badania dochodzeń statystycznych, zaś materiałem wtórnym nazywamy dane gromadzone dla innych celów i wykorzystywane wtórnie do określonych badań.
Przed opracowywaniem wyników badania, zebrane informacje muszą być poddane kontroli.
• Kontrola formalna odnosi się do zupełności zebranych informacji, zaś kontrola merytoryczna odnosi się do jakości zebranego materiału. Aby wyciągnąć wnioski o prawidłowościach występujących w zbiorowości, należy odpowiednio materiał przetworzyć. W tym celu stosuje się klasyfikację cech zmiennych oraz grupowanie statystyczne.
• Klasyfikacja jest to wyodrębnienie wariantów cechy, zaś grupowanie jest podziałem zbiorowości na podgrupy punktu widzenia wyróżnionych cech. Jeśli wyznacznikiem grupowania jest cecha jakościowa, wtedy mamy do czynienia z grupowaniem typologicznym, natomiast gdy podstawą wyodrębniania jest cecha ilościowa, mówimy o grupowaniu wariancyjnym.


Post został pochwalony 0 razy

Post Pią 21:29, 14 Sty 2011   Zobacz profil autora
zbychu




Dołączył: 13 Sty 2011
Posty: 21
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wrocław

   

dzięki, ale nie chce mi się tyle czytać xD zlecę to moim ludziom:)

Post został pochwalony 0 razy

Post Pią 23:21, 14 Sty 2011   Zobacz profil autora
Kris
Dezerter



Dołączył: 09 Sty 2011
Posty: 11
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

   

Chodzi ci o nas ?Very Happy

Post został pochwalony 0 razy

Post Pon 19:29, 17 Sty 2011   Zobacz profil autora
  Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu

Skocz do:  


Poprzedni Temat | Kolejny Temat  >

Pozwolenia:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

 
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Templates created by Vereor
Regulamin